Szukaj  
Apparatus
Czwartek.28.01.2021
Sklep Apparatus.com.pl
Kriostymulacja ogólnoustrojowa
Kriokomora 2 osobowa Kriokomora 4 osobowa »
Kriokomora 4 osobowa Plik PDF  Drukuj

Kriokomora Arctica jest nowoczesną kriokomorą, która wykorzystuje nowatorskie, a jednocześnie bardzo proste rozwiązania, oparte na optymalnym wykorzystaniu zjawisk fizycznych:

NISKI KOSZT ZAKUPU

Temperaturę kriogeniczną wewnątrz komory uzyskujemy poprzez bezpośredni wtrysk syntetycznego ciekłego powietrza o temperaturze -190oC. Upraszcza to konstrukcję komory (dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy stosowania skomplikowanych kriogenicznych wymienników ciepła, pomp, osuszaczy, itp.) i oznacza znacznie niższe nakłady inwestycyjne niż w przypadku tradycyjnych dużych komór kriogenicznych z wymiennikami ciepła.

KOMFORT ZABIEGUKriokomora umieszczona jest poniżej poziomu podłogi -oziębione powietrze- jako cięższe pozostaje w dole (tzw. zjawisko zalegania chłodu)- nie istnieje konieczność stosowania systemu uszczelniania komory. Przezroczysta i oświetlona górna część kabiny nie stwarza uczucia zamknięcia i zapewnia kontakt wzrokowy pomiędzy obsługą komory a pacjentem. Kabina zamykana jest dwuskrzydłowymi wahadłowymi drzwiami. Pacjent może wyjść z niej w każdym momencie, co znacznie zwiększa komfort zabiegu dla pacjentów, zwłaszcza dla tych, czujących lęk przed zamknięciem.

NISKIE KOSZTY EKSPLOATACYJNE

Mała pojemność cieplna kriokomory Arctica powoduje skrócenie czasu rozruchu i zmniejszenie strat cieplnych związanych z uruchomieniem kriokomory do cyklu zabiegów. Zużycie cieczy kriogenicznej zawiera się w granicach od 90 kg do 120 kg na godzinę pracy komory, w zależności od poziomu ustawionej temperatury minimalnej. W praktyce, czasy trwania zabiegu wynoszą od połowy do trzech minut, a zużycie cieczy kriogenicznej na jednego leczonego pacjenta w standardowej komorze dwuosobowej wynosi ok 5 kg. Zalecamy zbiornik 6 tonowy przy 80 pacjentach dziennie i 11 tonowy powyżej 120 pacjentów.

SKOJARZENIE Z KINEZYTERAPIĄ

Po zabiegu krioterapii całego ciała niezbędna jest kinezyterapia, której wykonanie jest warunkiem koniecznym aby zabieg przyniósł żądany efekt terapeutyczny. Kinezyterapia jest zespołem ćwiczeń wykonywanych na przyrządach pod kierunkiem fizjoterapeuty, trwającym zwykle 20 - 30 minut. Czas zabiegu w kriokomorze wynosi maksymalnie ok. 3 minut. Wynika z tego, że dla komory 4 osobowej placówka powinna dysponować salą lub salami zdolnymi pomieścić min. 30 osób jednocześnie. Doświadczalnie sprawdzono, że komory 2 osobowe są optymalne.

ESTETYKA WYKONANIA

W celu wykorzystania efektu zależyska chłodu do kabiny zabiegowej kriokomory, schodzi się po schodach w dół . Schody wykonane są z odpowiednich gatunków drewna, ich nachylenie jest łagodne, a stopnie szerokie, co umożliwia swobodne zejście nawet pacjentom o ograniczonej sprawności ruchowej. Istnieje także możliwość wykonania komory z możliwością wjazdu wózków inwalidzkich.

BEZPIECZEŃSTWO

W czasie trwania zabiegów w kriokomorze utrzymywany jest automatycznie zadany poziom temperatury. Kontrola temperatury realizowana jest przy pomocy sterowanego z typowego komputera PC sterownika mikroprocesorowego. Temperatura robocza zależna jest od regulowanej automatycznie ilości wtryskiwanego i odparowywanego w komorze ciekłego powietrza.

DANE TECHNICZNE

  • Kriokomora wykonana może być w wersji dwu, cztero lub więcej osobowej. Przy planowanej ilości pacjentów do 150 dziennie polecamy komorę dwuosobową, powyżej 150 pacjentów dziennie komorę czteroosobową
  • Do zasilania kriokomory stosowane jest syntetyczne ciekłe powietrze - jednorodna mieszanina azotu i tlenu (o zawartości tlenu 22 ± 2%). Poziom tlenu kontrolowany jest dwupunktowo, a monitorujący go mikrokontroler odcina zasilanie LAir przy zbyt niskim lub zbyt wysokim jego poziomie w kabinie zabiegowe.j Jednocześnie wszystkie parametry pracy kriokomory są w przejrzysty dla obsługi sposób wyświetlane na monitorze współpracującego ze sterownikiem komputera klasy PC.
  • Zbiornik na ciecz kriogeniczną (standardowo 6 lub 11 ton) sytuowany jest na zewnątrz budynku, w miejscu umożliwiającym łatwy dojazd autocysternic z ciekłym powietrzem. Ciekłe powietrze dostarczane jest ze zbiornika zewnętrznego izolowanym rurociągiem kriogenicznym i wtryskiwane bezpośrednio do kabiny zabiegowej
  • Od wewnętrznej strony, kabina wyłożona jest specjalnie selekcjonowanym i impregnowanym drewnem. System dysz rozpylających chłodzącą ciecz kriogeniczną jest odgrodzony od wnętrza kabiny drewnianymi żaluzjami.

ANALIZA EKONOMICZNA EKSPLOATACJI KRIOKOMORY ARCTICA

W komorze ARCTICA na jednego pacjenta zużywa się około 4 - 6kg ciekłego powietrza - LAir (wliczając w to zużycie na rozruch), w cenie 85 - 90gr za 1kg, co daje 3 - 5zł. na zabieg. Brany jest pod uwagę zabieg 3-minutowy w komorze 2-osobowej. Zużycie LAir na 1 osobę w komorze 4-osobowej jest mniejsze i wynosi 3 - 4kg.
Do kosztów zużycia LAir należy doliczyć również koszt dzierżawy zbiornika kriogenicznego, np. 11 ton (zarówno w systemie LAir, jak i LN2), który wynosi ok. 1500zł./miesiąc.
Zakładając 80 pacjentów dziennie, tj. tylko 2 - 2,5 godziny pracy komory 2-osobowej, przez 20 dni w miesiącu, koszt wyniesie ok. 1zł. na pacjenta. Zatem zużycie LAir oraz dzierżawa zbiornika dają sumę od 4 do 6zł. na pacjenta, tj. ok. 10% ceny zabiegu, którego średnia wysokość, łącznie z 30-minutową kinezyterapią, kształtuje się w granicach 40 - 60zł.

Copyright ©1997-2014 Apparatus